جت پرینتر

جت پرینتر در لغت به چه مفهوم است و انواع مختلف آن چه کاربردی در صنعت دارد؟

جت پرینتر چیست و چه کاربردی دارد؟ واژه جت پرینتر خود از دو واژه جت و پرینتر تشکیل میشود. جت به معنی فوران یا پراندن میباشد و پرینتر در واژه لاتین به معنی چاپ کننده میباشد. به جای جت پرینتر از واژه های عامه چاپگر صنعتی، دستگاه تاریخ زن، کد زن و بارکد زن استفاده میشود. در اکثر صنایع نظیر صنایع غذایی،آشامیدنی ،صنایع دارویی،آرایشی و بهداشتی ، سلولوزی، صنایع ساختمانی ،صنایع چوب ،نئوپان ،ام دی اف از چاپگرهای صنعتی استفاده میشود.

وظیفه جت پرینتر در خط تولید چیست؟

اگر یک خط تولید را نگاه کنیم از بخش های مختلفی تشکیل شده است. در انتهای آن معمولا جت پرینتر نصب میشود. وظیفه اصلی چاپگرهای صنعتی درج اطلاعات متفاوت روی کالاست. برای مثال تاریخ مصرف، لوگو محصول،شماره سريال ، آرم و يا لوگوي توليد كننده ،شيفت كاري،باركد و غيره از جمله اطلاعات درج شده روی کالاهاست.
مانند انسان ها که دارای شناسنامه هستند این اطلاعات درج شده روی محصول به منزله شناسنامه آن است. هر مصرف کننده ای حق دارد بداند محصول خریداری شده در کدام کارخانه تولید شده است و تا چه تاریخی انقضاد دارد. به همین دلیل لازم و ضروری است. چاپگرها در دو نوع دستی و ماشینی وجود دارند. برای صنایعی با تولید انبوه از چاپگرهای ماشینی با سرعتی متناسب با سرعت سایر بخش های خط تولید استفاده میشود.

بررسی چاپگرها در ویکیپدیا

قطعات یدکی جت پرینتر چیست؟

قطعات یدکی جت پرینتر ها به چند دسته کلی تقسیم میشوند. ولی در کل قطعات یدکی همه چاپگرها از 4 دسته کلی تقسیم میشوند که به آن اشاره میکنیم.
برد الکتریکی یا مغز دستگاه که کنترل اصلی عملیات چاپ را به عهده دارد. هد دستگاه که اطلاعات را از برد دریافت میکند و جوهر را بر روی محصول پرتاب میکند.
مدار جوهر رسانی که از مخزن حلال (در بعضي از دستگاه ها) ،فيلتر تسويه جوهر،پمپ ولوها و شیلنگ هاي حاوي جوهر مي باشد و وظيفه ي آن رساندن جوهر از مخازن گوناگون به هد دستگاه است.

هد دستگاه و چشم الکترونیکی نیز از اجزای چاپگرها میباشد.

قطعات یدکی جت پرینتر

ویژگی های جت پرینتر چیست؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد جت پرینتر ها کاربرد مختلفی از جمله درج تاریخ مصرف، تولید و انقضا، ساعت تولید، شیفت و … دارند. چاپگرها ویژگی های مشترکی دارند که در زیر به آن اشاره میکنیم:

  • چاپ بدون تماس 

امکان چاپ روی محصول بدون تماس از جمله نیاز خط تولید کارخانست. بنابراین چاپگرها این امکان را فراهم میکنند که بدون تماس اطلاعات روی محصول درج شود.

  • سرعت بالا

اگه سرعت دستگاه چاپگر با بقیه بخش های تولید هماهنگ نباشد باعث ایجاد مشکل در خط تولید شده و خط تولید را منحدم میسازد.

انواع تکنولوژی پرینترها و کاربرد هرکدام چیست؟

پرینتر ها از انواع تکنولوژی نظیر لیزر، TTO، CIJ، TIJ برخوردارند.
تکنولويی لیزری:
این سیستم ها از سرعت بالایی برخوردارند. همچنین عملیات چاپ را با کیفیت خوب انجام میدهند. به دلیل گران بودن و مناسب نبودن برای همه سطوح برای همه صنایع مناسب نمیباشد. اما اگر سرعت تولید بالا باشد، تکنولوژزی لیزری بهترین گزینه میباشد.
تکنولوژی TTO:
به این چاپ، چاپ انتقال حررت گفته میشود. ابتدا ماده چاپی روی ریبون ذوب شده و سپس روی سطح مورد نظر (کاغذ یا سلفون) می چسبد.اگر چاپ با سرعت و کیفیت روی بسته بندی انعطاف پذیر مدنظر باشد، به احتمال فراوان چاپگرهای حرارتی TTO اولین انتخاب خواهد بود.
تکنولوژی CIJ:
جت پرینترهایی با سرعت و حجم بالا از این تکنولوژی استفاده میکنند.
تکنولوژی TIJ:
این چاپگرها از تکنولوژی TIJاستفاده میکنند.

انواع چاپگرهای صنعتی و توضیح هر کدام از آن ها

چاپگرها در دونوع دستی و ثابت تولید میشوند.

  • جت پرینتر ثابت

این نوع چاپگرهای صنعتی از بهترین نوع چاپگرها هستند. این چاپگرهای در خط تولید با سرعت زیاد استفاده می شود. این چاپگرها با داشتن قابلیت ثابت بودن خطر از دست افتادن را ندارند.

  • جت پرینتر دستی

این چاپگرهای صنعتی برای محصولاتی که امکان حرکت روی نوار را ندارند یا برای درج اطلاعات روی محصولاتی نظیر بشکه، کیسه و جعبه های بزرگ استفاده میشود.

چاپگر صنعتی ایماژ

چاپگر صنعتی دومینو

چاپگر صنعتی لینکس